Mąka konopna to świetna alternatywa dla zbożowej mąki. Polecana szczególnie dla osób na diecie bezglutenowej!

Mąka konopna i jej unikalne właściwości zdrowotne

Mąkę konopną uzyskuje się z drobno zmielonych ziaren konopi siewnych. Jest produktem bezglutenowym, bogatym w białko, witaminy i składniki mineralne. Może być wykorzystywana do gotowania oraz przygotowywania domowych wypieków. Posiada delikatny, lekko orzechowy smak oraz jest świetnym substytutem białej mąki, który sprawdzi się szczególnie w przypadku osób przestrzegających diety bezglutenowej. Jakie właściwości i zastosowanie posiada mąka konopna i kiedy warto po nią sięgnąć?

maka konopna wlasciwosci

Co mąka konopna ma wspólnego z konopiami indyjskimi?

Jak sama nazwa wskazuje, mąkę konopną produkuje się z ziaren konopi. Roślina ta większości z nas kojarzy się z konopiami indyjskimi, jedną z jej odmian. Warto jednak wiedzieć, że oprócz konopi indyjskich, z których uzyskiwana jest marihuana, istnieje także inny jej gatunek, a mianowicie konopie siewne.

Odmiana ta jest pozbawiona substancji psychoaktywnych oraz posiada znacznie szersze zastosowanie. Jest całkowicie legalną odmianą konopi i może być bezpiecznie stosowana w codziennym życiu.

To właśnie z konopi siewnych produkowana jest mąka konopna, która oprócz podobnej nazwy niewiele ma wspólnego z indyjską odmianą konopi. Konopie siewne były od wieków wykorzystywane przez człowieka. Na ich bazie produkowane były włókna, tkaniny, papier, olej opałowy, kadzidła oraz niektóre odmiany leków. Konopie siewne są dziś wykorzystywane także jako wysokobiałkowy produkt żywieniowy dla zwierząt.

⇒ Kup mąkę konopną w Planteon.pl

Konopie siewne są bogate w substancję nazywaną CBD. W przeciwieństwie do zawartej w konopiach indyjskich THC nie posiada ona jednak działania psychoaktywnego. Zamiast tego wykazuje znakomite właściwości lecznicze.

Z tego powodu produkty powstające na bazie konopi siewnych doskonale sprawdzają się do leczenia wielu chorób i dolegliwości. Konopie siewne są dziś wykorzystywane m. in. do wspomagania leczenia bólu, migren, choroby Alzheimera i Parkinsona, stwardnienia rozsianego, cukrzycy oraz wielu innych dolegliwości.

Mąka konopna właściwości zdrowotne

Mąka konopna jest uzyskiwana ze zmielonych ziaren konopi siewnej, przez co posiada niemal wszystkie cenne właściwości, którymi charakteryzuje się ta roślina. Mąka konopna jest przede wszystkim doskonałym źródłem bardzo łatwo przyswajalnego białka. Odmiana aminokwasów obecna w konopiach siewnych jest bowiem lekkostrawna oraz znacznie lżejsza niż białko pochodzące z mięsa oraz nabiału.

Mąka konopna zawiera w swoim składzie komplet 9 niezbędnych aminokwasów, których organizm człowieka nie jest zdolny samodzielnie wyprodukować. W jej składzie znajdziemy także dużo naturalnego błonnika pokarmowego, który pozytywnie wpływa na trawienie oraz reguluje wypróżnienia.

⇒Przeczytaj także: Dynia suszona to świetna i wartościowa alternatywa dla miłośników dyni oraz dań na jej bazie dostępna przez cały rok!

Mąka konopna jest bogatym źródłem cennych dla organizmu człowieka witamin z gryp B, witaminy E oraz kwasów omega 3 i omega 6. Ponadto, w jej składzie znajdziemy także liczną grupę minerałów, z pośród których warto wymienić m. in. wapń, potas, fosfor oraz żelazo. Mąka konopna, ze względu na taki skład, idealnie sprawdza się więc do uzupełniania niedoborów witamin i minerałów.

Ogromnym atutem tego produktu jest także brak zawartości glutenu. Mąka konopna idealnie zastąpi więc białą mąkę dla osób, które muszą na co dzień przestrzegać zasad diety bezglutenowej.

Kto szczególnie powinien skorzystać z tego, co oferuje mąka konopna?

  • osoby na diecie bezglutenowej;
  • chorzy na celiakię i cukrzycę;
  • dzieci i młodzież ucząca się;
  • osoby aktywne fizycznie i sportowcy;
  • ludzie z podwyższonym poziomem cholesterolu;
  • kobiety cierpiące z powodu objawów PMS;
  • osoby na diecie odchudzającej;
  • ludzie cierpiący na zaparcia;
  • osoby z chorobami układu krążenia.

planteon

Mąka konopna zastosowanie praktyczne – co dobrego można stworzyć na jej bazie?

Mąka konopna to naturalny produkt, który jest w stanie świetnie zastąpić klasyczną odmianę mąki. Posiada ciemniejszy kolor i lekko orzechowy posmak, którego obecność jest w stanie nadać wypiekom i potrawom oryginalnego smaku.

Jako że mąka konopna jest produktem bezglutenowym, posiada nieco inną lepkość od swojego białego odpowiednika. Do jej konsystencji należy się więc przyzwyczaić. Osoby, które nie są do końca przekonane do lepkości mąki konopnej i nie muszą przestrzegać diety bezglutenowej, mogą także wymieszać ją z białą mąką uzyskując w ten sposób zdrowszy produkt o konsystencji zbliżonej do tradycyjnej mąki.

Na bazie mąki konopnej możemy przygotowywać niemal wszystkie domowe wypieki. Doskonale nadaje się do pieczenia chleba, ciast oraz smażenia naleśników. Możemy ją także dodawać do sosów oraz zup, a także zagęszczać nią jogurty, koktajle oraz twarożki.

Mąka konopna cena i dostępność

Mąka konopna, pomimo swojego bogatego składu oraz znakomitych właściwości zdrowotnych, jest produktem stosunkowo słabo dostępnym w sklepach. Osoby zainteresowane jej zakupem powinny szukać mąki konopnej głównie w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Cena jej zakupu w sklepach internetowych wynosi ok. 15 zł za kilogram produktu.

Mąka konopna w codziennej diecie

Dzięki swojemu składowi oraz właściwościom mąka konopna doskonale sprawdza się do wspomagania leczenia wielu dolegliwości. Spożywając ją regularnie możemy bowiem skutecznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi, złagodzić objawy PMS, zmniejszyć bóle towarzyszące zapaleniu stawów, wspomóc funkcjonowanie układu krwionośnego, wzmocnić swoją naturalną odporność oraz poprawić metabolizm i koncentrację. Po mąkę konopną warto więc regularnie sięgać, gdyż jest to naturalny produkt o bogatym składzie i cennych właściwościach zdrowotnych.

Produkty opisane na blogu, w tym mąka konopna są dostępne w sklepie internetowym Planteon.pl


Źródła:
www.konopnekuracje.pl/smartblog/nowe-rozporzadzenie-oleje-cbd.html

www.ekogram.pl/blog/86_maka-konopna-dlaczego-warto
www.wellbelicious.com/pl/maka-konopna-7-wlasciwosci-zdrowotnych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *