Jak działają ostre papryczki i co możesz dzięki nim zyskać?

by Michał Mirek

Pikantny smak symbolem zdrowia?

Każdy z nas zna osobę, która jest fanem pikantnego smaku i ostre papryczki zjada na przysłowiowe “śniadanie” –  najchętniej widziałaby je jednak w każdej potrawie. Choć amatorzy pikantnych potraw często cieszą się zdrowiem rozgrzewając swój organizm to nie wszyscy są  fanami takiego jedzenia, a niektórzy zupełnie od niego stronią.

Ostre papryczki powodują głównie uczucie palenia i pieczenia w ustach dlatego niewielu bliżej przygląda się ich zaletom za pewnik, że ich jedynymi właściwościami są jedynie doznania smakowe. Korzyści jakie mogą jednak przynieść Twojemu organizmowi z pewnością Cię zaskoczą!

Ostre papryczki nie dla każdego?

Nasze preferencje smakowe ewoluują przez całe życie. Dowodem na to jest fakt, że nielubianymi niegdyś potrawami dziś się zachwycamy – lub odwrotnie. W przypadku pikantnych potraw niechęć do nich wynika głównie z lęku przed piekącym efektem jaki wywołują. Tym bardziej, że kubki smakowe każdego z nas inaczej reagują na kapsaicynę.

Z tego powodu ostre papryczki dodane do pizzy, sosów czy past negatywnie się kojarzą. U wielu wywołują one niezbyt przyjemne wspomnienia jeszcze przed pierwszym kęsem, a na sam ich widok przyjemność z jedzenia podświadomie zamienia się w katorgę.

Dla jednych pikantny jest pieprz, dla drugich chilli, a dla trzecich habanero. Jeżeli więc należysz do pierwszej grupy to już przygoda z Jalapeño może przypominać męczarnię. Warto więc znać swoje możliwości  i upodobania pamiętając o tym, że jedzenie ma przede wszystkim smakować. Nic na siłę!

ostre papryczki

Ekstremalny poziom smaku!

Abstrahując od tolerancji ostrego smaku dla ponadprzeciętnej osoby warto przyjrzeć się rankingowi, który klasyfikuje produkty zawierające kapsaicynę.

Nazywa się go skalą Scoville’a na cześć Wilbura Scoville’a – amerykańskiego chemika, który zapoczątkował badania ostrości papryk na podstawie zawartej w nich kapsaicyny. Jednostką miary jest tu 1 SHU, czyli Scoville Hotnest Unit. 

⇒Przeczytaj także: Co zamiast kawy równie skutecznie pobudzi Twój organizm?

Oto przykładowe ostre papryczki, które znalazły się w skali Scoville’a. Punktem odniesienia dla ich ostrości będzie tu popularny pieprz, który w zależności od rodzaju zawiera od 100-500 SHU.

  • Papryka Jalapeño 2500-8000 SHU
  • Papryka Cayenne 30000-50000 SHU
  • Papryka chilli Bird Eyes 50000-100000 SHU
  • Papryka habanero 100000-350000 SHU
  • Papryka Naga Jolokia 855000-1075000 (najostrzejsza papryka chili w księdze rekordów Guinnessa w 2007r.)

CIEKAWOSTKA: Wyhodowana w ubiegłym roku papryka o nazwie “Pepper X” zawierała ponad 3000000 SHU!

Paradoksalna kapsaicyna

Choć to właśnie kapsaicyna zawarta głównie w ziarnach papryczek odpowiada za jej palący smak to wykazuje ona o dziwo działanie przeciwzapalne. Ponadto poprawia krążenie zapobiegając powstawaniu skrzepów i  wspomaga metabolizm.

Rozgrzewa również organizm, a nawet zmniejsza ryzyko powstania wrzodów żołądka. Jeśli jednak one już występują nie zaleca się spożywania ostrych potraw. 

⇒ Używasz papryki doprawiając dania? 20 jej różnych odmian możesz zamówić na wagę w Planteon.pl 

Oprócz tego ostre papryczki są bogate w witaminę C i działają antybakteryjnie. Kapsaicyna niweluje dolegliwości związane z bólem zatok, bólem głowy i stanami zapalnymi jelit. Należy jednak zachować umiar, gdyż ostre papryczki spożywane w nadmiarze mogą zaszkodzić zdrowiu.

Otwórz się na miłość od pierwszego pieczenia

Każdy kto zechce skorzystać z właściwości jakie wykazuje kapsaicyna nie musi szczególnie się głowić. Papryczki można kupić przeważnie w suszonej lub zmielonej już formie. Dzięki temu w bardzo szybki i łatwy sposób urozmaicą Twoje ulubione dania.

Papryczki różnią się między sobą nie tylko poziomem ostrości, ale również kształtem. Niektóre wręcz intrygują wyglądem jak popularne Angel Hair, które mogą stanowić jadalną dekorację.

Z pomocą ostrych papryczek nadasz pikanterii sosowi, zupie, pizzy, daniom jednogarnkowym, a nawet kawie czy deserom. Ich możliwości są w zasadzie nieograniczone. Poziom ostrości musisz jednak dostosować indywidualnie, bowiem przesadna ilość kapsaicyny może spowodować konieczność sięgnięcia po “gaśnicę”.

Pamiętaj, że pieczenia nie złagodzisz wodą. Jeżeli jesteś początkującym amatorem ostrych smaków najlepiej zaprzyjaźnij się z tłustym mlekiem i miej je zawsze pod ręką.

Po jaki produkt sięgasz najczęściej aby dodać swoim daniom pikanterii?

 


Źródła:
www.pali2razy.pl/skala-scovillea/
www.pb.pl/5-najostrzejszych-papryczek-swiata-779995
www.zywienie.abczdrowie.pl/jedzenie-ostrych-papryczek-chilli-przedluza-nasze-zycie
www.beszamel.se.pl/papryka/papryczki-chili-dlaczego-sa-takie-zdrowe,4099/

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *